Jobban működik a vártnál az első úszó szélerőműpark
A WindFloat Atlantic 2020 júliusa óta termel villamos energiát Portugália partjainál.
A létesítmény három szélturbinából áll és mindegyik különálló úszó platformon van elhelyezve. A WindFloat Atlantic hivatalosan „félig alámerülő úszó tengeri szélerőműpark”, mert a platformok egy része a tengerszint alatt van. Annak érdekében, hogy a rendszerek ne sodródjanak el a helyükről, 100 méteres mélységben lehorgonyozták azokat a tengerfenékhez. A megtermelt villamos energiát egy 20 kilométeres kábelen keresztül szállítják a Viana do Costelóban található transzformátorállomásra.
Az úszó szélturbinák egyik előnye, hogy a platformok a parttól távolabb is elhelyezhetők. A szél ott általában erősebb és stabilabb, mint a part közelében, ami azt jelenti, hogy nagyobb energiahozamot lehet elérni. A hagyományos tengeri szélturbinák jelenleg csak 60 méteres tengermélységig alkalmasak lehorgonyozásra, ezért azokat a parthoz közelebb kell telepíteni. A WindFloat Atlantic másik előnye, hogy nem gyakorol nagyon káros hatást a tengeri növényekre és állatokra. Ennek oka, hogy a platformokat a tengerfenékhez rögzítő láncok sokkal kevesebb helyet foglalnak el, mint a normál tengeri szélturbinák vastag beton- és acélalapjai és oszlopai. Az üzemeltető szerint az elkészített tanulmányok több mint 270 olyan fajt számoltak össze, amelyek jelentős mellékhatások nélkül élnek együtt a WindFloat Atlantic-tal.
A szélerőműpark szélerőműpark 2020 júliusi üzembe helyezés óta 320 gigawattóra (GWh) energiát termelt, amely évente 25 000 portugál háztartás áramellátásához elegendő. A termelt mennyiség jelentős mértékben meghaladja a korábban elvégzett energiahozam-számításokat és eddig minden évben nőtt, 2022-ben 78 GWh, 2023-ban 80 GWh volt. Minden egyes szélturbina 8,4 megawatt teljesítményű, így a szélerőműpark potenciális összteljesítménye 25 MW. A rotorok átmérője 164 méter.
2023-ban az óriás szélturbinák bebizonyították, hogy ellenállnak a nyílt tengeren uralkodó zord körülményeknek: a Ciaran vihar idején a hullámok 20 méter magasak voltak, a szél pedig elérte a 139 kilométer/órás sebességet. A szélerőműpark, amely közvetve és közvetlenül 1500 munkahelyet teremtett és eddig több mint 33 000 tonna szén-dioxid kibocsátását előzte meg, 2045-ig maradhat üzemben.
Jose Miguel Moreira Pinheiro, a WindFloat Atlantic projektigazgatója kijelentette: „Büszkék vagyunk arra, hogy programunk évről évre egyre pozitívabb hatást fejt ki. Mélyen elkötelezettek vagyunk amellett, hogy projektünk nemcsak a környezet, hanem a közösség számára is előnyös legyen. Ez az elkötelezettség tükröződik az oktatási programok kidolgozásában, a látogatások koordinálásában és a vianai helyi közösséggel való együttműködésben, biztosítva, hogy aktívan részt vegyenek ebben a nemzetközi jelentőségű helyi kezdeményezésben.”
Megjegyzések
Megjegyzés küldése